Speel je Hecht!

Speel je Hecht!

Productgroep KIDDO 01 2025
3,95
Gratis voor abonnees.

Omschrijving

We horen allemaal dat hechting zo ontzettend belangrijk is, en dat wanneer hierin iets verkeerd loopt, je er je leven lang last van kan hebben. Aan de ene kant is het mooi dat er zoveel aandacht voor is, aan de andere kant levert het ook druk op voor ouders en professionele opvoeders, over iets dat eigenlijk vanzelf zou moeten gaan. De stress om alles goed te doen, komt in deze tijd veel voor. Maar wanneer doe je het goed genoeg, en hoe ziet dat er dan precies uit?

Onze bouwstenen-praatplaat is een mooi model om op een positieve manier met ouders en/of professionele verzorgers te kijken naar wat een kind nodig heeft. Met behulp van de plaat is te zien welke ontwikkelingsstappen een kind neemt en waar, in bepaalde fases, een specifieke groeikans ligt. Daaraan wordt gekoppeld wat de ouders en de mensen om hen heen in die fase kunnen doen om dit proces bij het kind te ondersteunen. Hierdoor krijgen ouders en professionals concrete handvatten om gehechtheidsontwikkeling vorm te geven.

Hechting opbouwen
Een kind ontwikkelt zich in contact en interactie met zijn opvoeders. Op elke leeftijd heeft het daarin iets anders nodig om zich goed te hechten en zijn er bepaalde gevoeligheden en mogelijkheden. Door goed afgestemd op het kind datgene te bieden dat past bij een bepaalde ontwikkelingsfase, wordt hechting opgebouwd. Steeds wordt daarbij de basis gelegd voor de volgende fase. Deze basis is als een bouwsteen. Hoe steviger, hoe meer mogelijkheden voor ontwikkeling er zijn bij de volgende stap. Maar het betekent zeker niet dat het na die fase ophoudt. Kansen voor ontwikkeling en herstel blijven er altijd. Als een bouwsteen niet optimaal is ontwikkeld, heeft dat invloed op de vervolgontwikkeling van het kind. Maar als je op latere leeftijd dit kind alsnog iets aanbiedt, werk je weer aan het verstevigen van de eerdere bouwsteen of eerdere bouwstenen. Soms zijn er ook bepaalde situaties, die een kind kunnen terugzetten in niveau van behoeftes. Het kind laat bijvoorbeeld na een verandering of traumatische gebeurtenis ineens jonger gedrag zien dan bij zijn/ haar leeftijd past. Het kind wil als het ware even checken of de hechting en veiligheid nog steeds okay is. En loopt opnieuw bepaalde bouwstenen door.